Univer erös pista je maďarská papriková pochoutka

Produkty

Maďaři jsou zemědělští giganti, kteří se této činnosti věnují na ploše, pokrývající téměř polovinu celé rozlohy země. My se ovšem nechceme bavit o kvantitě, která je nesporná, a snadno změřitelná. Rádi bychom vám naznačili, že právě tamní plodiny mohou na světovém trhu obstát ve velmi silné konkurenci jiných zemědělských oblastí díky obsahu živin a v dalších ukazatelích jakosti.

Pěstuje se tu obrovský rozsah kulturních rostlin počínaje vinnou révou a konče kukuřicí, pšenicí, cukrovkou, brambory a samozřejmě ovocem a zeleninou. Zejména se odtud exportují na domácí i zahraniční trh jablka, hrušky, švestky, broskve, meruňky a melouny a rozhodně bychom neměli zapomenout zmínit se o okurkách, rajčatech a zejména paprikách.

zelenina z Maďarska

Papriky se staly jedním ze symbolů Maďarska a lidé je v mnoha zemích světa znají buď jako čerstvé, zpravidla nabízené v místních tržnicích, anebo v podobě různých dochucovadel či koření. Paprikové koření je skutečným pojmem a možná, že i právě vás oslovila univer erös pista Mpochoutky.

maďarské pochoutky

K čemu je ta pista dobrá

Erős pista je pálivé paprikové dochucovadlo, má konzistenci husté kaše a sestává z mleté syrové pálivé červené papriky, doplněné o sůl, xanthanovou gumu pro udržení potřebné konzistence a kyselinu citrónovou a sorban draselný pro zamezení množení nežádoucích bakterií. Je to tedy takříkajíc čistě přírodní záležitost, s níž můžete zajistit potřebnou ostrou chuť guláše a některých polévek a omáček.

Podstatné ovšem je, že jde o maďarské papriky, v nichž se zrcadlí optimální podmínky pro jejich pěstování – spousta letního slunce, teplo, dostatek světla a závlahy a samozřejmě ideální úrodná půda, bez níž by to opravdu nešlo. V nížinné oblasti kolem Dunaje jsou všechny tyto podmínky splněny, a pokud zatoužíte poznat tuto část Evropy, vřele doporučujeme podniknout třeba dovolenou u Balatonu (pokud vám to umožní současné dění v divoké koronavirové době).