Několik tipů, jak se vyrovnat s rozchodem

Láska

V případě, kdy Vám Váš partner či partnerka sdělí, že už s Vámi nechtějí nadále setrvávat ve vztahu, je vysoce pravděpodobné, že z toho budete psychicky zdevastovaní, nebudete vědět, co dělat, a bude Vám připadat, že Váš život ztratil smysl. To je však úplně normální a takové pocity mívá po rozchodu asi každý člověk, pokud tedy není sociopat. My Vám v tomto článku přinášíme několik tipů, jak se s rozchodem vyrovnat a jak tuto zkušenost do sebe integrovat, aby Vám neuškodila, ale naopak Vás podnítila k dalšímu zdravému životnímu rozvoji.
 zlomený srdce
Přerušte kontakt!
Pokud se s Vámi někdo rozešel a Vy ho pořád máte rádi a chtěli byste s ním být v nejbližší době co nejvíce v kontaktu, není to rozhodně dobrý nápad – budete se tak totiž jen více rýpat v otevřené ráně. Vhodnější je kontakt s danou osobou přerušit – pokud jste se nedohodli na tom, že budete nadále přáteli, kontakt přerušte úplně, pokud jste se však domluvili na tom, že zůstanete alespoň přáteli, zkuste bývalého partnera/partnerku nekontaktovat minimálně měsíc, případně tak dlouhou dobu, dokud nebudete sami cítit, že jste se ze vztahu s ním vyvázali. Nedělalo by to totiž dobrotu jak pro Vás, tak ani pro Vašeho bývalého partnera/partnerku – Vy byste mohli působit vlezle a oni by se zas mohli cítit utiskovaní a tlačení někam, kam tlačení být nechtějí. Dopřejte si dostatek času na to, aby se Vaše rány mohly zahojit.
zády k sobě
 
Věnujte se sami sobě
Vzhledem k tomu, že jste v tuto chvíli už single, můžete čas, který jste dřívě věnovali své partnerce/partnerovi, investovat do svých zájmů. Pokud žádné nemáte, zkuste je najít. Zkuste se zamyslet nad tím, co Vy sami chcete doopravdy dělat, co Vás baví, při čem cítíte, že jste ve „flow“, při čem se cítíte ve svém středu. V tuhle chvíli si můžete dělat, co chcete, i třeba to, co Váš partner/partnerka neměl(a) rád – například se můžete dívat na filmy, které Váš partner/partnerka nesnášeli, či věnovat se zájmům, které Vašeho partnera/partnerku nudily.
 
Ujasněte si svou hodnotu
To, že se s Vámi někdo rozešel, není konec světa. Nebyla chyba ani v daném člověku, ani ve Vás – jen jste se k sobě prostě nehodili. Nemějte tak výčitky z toho, že jste něco udělali tak a ne tak, že jste určitě pokazili tohle a tohle, a že kvůli tomu Váš vztah určitě nevyšel – nemohli jste to ovlivnit. Pro toho pravého člověka totiž všechno, co uděláte, bude správné.
 oddělení partnerů
Je možné, že Vaše rekonvalescence z rozchodu se bude táhnout a bude nepříjemná, ale vězte, že tímto si prošel a prochází téměř každý. Nejste v tom sami a brzy bude zase dobře!