Nejlepší rostliny, které můžete doma pěstovat

Domov

Aloe vera 

Začneme jak jinak než největší klasikou. Aloe je jednou z nejznámějších léčivých rostlin. Používá se především šťáva z jejích listů. Vhodná je na léčení různých kožních problémů, například popálenin, podráždění pokožky a podobně. Jen je třeba dávat pozor na domácí mazlíčky, šťáva z listů Aloe je při požití jedovatá.
 
Její pěstování není nijak složité, zvládne ho i začátečník. Vyžaduje světlé teplé místo. Pozor však na přelití, neboť to může vést k hnilobě kořenů.
 aloe vera

Rýmovník

 
Další rostlina, která v posledních několika letech získává na popularitě. Má téměř zázračné vlastnosti, a to především pokud jde o prevenci či léčbu nachlazení. Z jejích listů se připravuje čaj či sirup, ale dají se použít i čerstvé. Tady se používá metoda inhalace, kdy list rozlomíte v dlani a čicháte nádherně vonící silice. Kromě toho působí jako přírodní odpuzovač komárů, nehledě na to, že nádherně voní. Dá se použít i jako bylinka v kuchyni.
 
Pěstování rýmovníku je velice snadné. Je to vděčná rostlinka, která vydrží poměrně hodně. Nejlépe jí však bude na světlém místě, například na okenním parapetu. Výhodou také je, že se velice snadno rozmnožuje. Z jedné rostlinky tak zanedlouho budete mít rýmovník do každého pokoje.
 rozkvetlý fíkus

Angínovník

 
U nás méně známá rostlina, nazývaná také tygří lilie. Účinná látka je zde obsažena v jejích dlouhých listech. Při angíně se doporučuje kousek odlomit a žvýkat. Pozor, nepolykat, ale po zhruba půlminutě vyplivnout! Listy chutnají hořce, avšak rozhodně pomohou od škrábání v krku.
 
Pěstování je opět poměrně jednoduché, pozor musíme dávat na přelití. Na rozdíl od předchozích rostlin každý rok dává nádherně zbarvené květy. Nevýhodou je, že během pozdního podzimu či začátkem zimy, tedy právě v době, kdy je potřebujeme nejvíce, listy zežloutnou a uvadnou. Nemusíte se však bát – v brzkém jarním období vyraší nové!
 

Fíkus

 
Fíkus, jinak zvaný gumovník, je trošku odlišný od dříve jmenovaných rostlin. Ty se používají prakticky jako přírodní medicína, avšak užití fíkusu je jiné. Působí totiž jako přírodní čistička vzduchu. Jeho schopnosti jsou tak silné, že dokáže odstranit dokonce i škodliviny z výparů z barev či laků, což je samozřejmě přínosné pro naše zdraví.
 
Fíkus je nenáročná rostlina, na místě je však třeba dávat pozor na několik věcí. První z nich je bílá šťáva, která vytéká z listů při poranění. Je totiž toxická, a pokud se vám dostane na pokožku, může způsobit její podráždění. S tím samozřejmě souvisí i určitá opatrnost pokud máte doma malé děti či domácího mazlíčka. Další je rychlý růst – za rok vám může váš gumovník vyrůst klidně i o půl metru. Je proto dobré vybrat místo, kde jeho výška nebude tolik vadit – nebo jej pravidelně zastřihovat.
 
A co vy, máte některé z těchto užitečných rostlin doma? Pokud ne, rozhodně doporučuji sehnat alespoň některou z nich. Vám to prospěje a váš domov to udělá ještě krásnější.