Hypotéka – vývoj sazby a zájem o ni

Finance

V posledním roce se dá pozorovat snižování úrokové sazby hypotečních úvěrů. Tato snížená sazba má nalákat zájemce, ale opak je pravdou. V meziročním sjednání se propad zvyšuje již na více než 25 miliard korun. Proč tomu tak je?
Pokles úrokové sazby je možné pozorovat již od začátku roku, kdy ale začínala na 3 %, což je za dlouhou dobu hodnota nejvyšší. Již v únoru došlo ke snížení, ačkoli jen o 0,01 %. S následujícími měsíci tento klesající trend ale stále pokračoval, až se v srpnu dostal na hodnotu 2,61 %. Za tímto poklesem stojí uvolnění měnové politiky ve světě, což samozřejmě mělo stejný efekt i na Česko.
luxusní dům
Přestože banky hypotéky neustále zlevňují, nedočkaly se přílivu zájemců. Spíše naopak, v souhrnu banky hlásí pokles o téměř 500 lidí za červenec, za srpen je to pak už skoro o 2500 úvěrů méně. Nezájem pak banky vede k tomu, aby se předháněly v tom, kdo nabídne menší úrokovou sazbu.
Důvodů tohoto nezájmu je hned několik. Jedním z nich jsou vysoké ceny nemovitostí a to obzvláště ve větších městech. Dalším jsou regulace České národní banky zpřísňující podmínky poskytnutí hypoték. Sem patří taková doporučení jako, že maximální hodnota půjčky může být 90 % z hodnoty nemovitosti, její výše pak nesmí překročit 9 čistých ročních příjmů domácnosti, celkový součet splátek může tvořit maximálně 45 % z čistého měsíčního příjmu žadatele.
klíče od domu
Dalším důvodem mohou být obavy žadatelů o takto dlouhodobý závazek. Nikdo totiž nevidí do budoucnosti a během 20 nebo 30 let, na které se úvěr nejčastěji sjednává, se může stát skutečně cokoliv, co může vést k platební neschopnosti. I na to již ale banky mají pro své klienty řešení. Je jím pojištění schopnosti splácet hypotéku, které na jednu stranu snižují celkovou výši úroku, na stranu druhou ne vždy je kryta kompletní výše úvěru a dochází ke zdražování měsíčních splátek. Tato pojištění pak nenabízí všechny situace, které mohou způsobit výpadek příjmu, proto je třeba se s konkrétními nabídkami seznámit u jednotlivých bank.