Albert Einstein a střípky z jeho života

Věda

Kdo byl Albert Einstein? 

Na světe snad neexistuje jediný člověk, který by vůbec neznal Einsteina. Pro jistotu si to zopakujme. Albert byl nejvýznamnější teoretický fyzik své doby, který pocházel z Německa. Často bývá označován jako největší vědec 20. století. Fyzice přispěl různými teoriemi, nejslavnější je obecná teorie relativity, která nejlépe popisuje vesmír. Einstein získal Nobelovu cenu za fyziku. Stal se známý po celém světě, jeho fotografie s vyplazeným jazykem a rozcuchaným účesem je ikonická. Jeho jméno se stalo synonymem pro člověka s vysokou inteligencí.

Albert Einstein

Vždy vynikal svou inteligencí

Rozhodně ne. Jako dítě byl pomalejší, mluvit začal až ve 3 letech. Jeho rodiče se dokonce obávali, že je zaostalý. Ve škole byl líný, pomalý, učení ho nebavilo a byl terčem posměchu od spolužáků. Nakonec se ale ukázalo, že již od dětství byl nadprůměrně inteligentní. Zájem o vědu se v něm probudil již v 5 letech.

Sňatek v rodině

V únoru roku 1917 Einstein díky extrémnímu pracovnímu vypětí a špatné stravě vážně onemocněl. K akutnímu onemocnění jater se následně přidala i žloutenka a žaludeční vředy. Vážně nemocného Alberta si vzala do péče jeho o tři roky starší sestřenice Elsa. V tu dobu Byla čerstvě rozvedená a měla dvě dcery. Vědec i sestřenice byli dobří přátele od útlého věku, Einsteinova nemoc je však sblížila ještě více. Elsa ho přímo zbožňovala. Vše vyeskalovalo v roce 1919, kdy se vzali.  

Albert Einstein a Elsa

Jeho mozek byl přínosný i po jeho smrti

O jeho mozkové kůře se hojně hovořilo i po smrti slavného vědce. Einstein se prý nechal slyšet, že si nepřeje, aby po jeho smrti byly jeho orgány zkoumány. Tomuto přání však nebylo vyhověno. Patolog, který ho pitval ukradl část jeho mozku, který si pak schovával s tekutině dalších 20 let. Dodnes se neví, co ho k tomu vedlo. Po jeho smrti by mozek zkoumán vědci, kteří zjistili, že jedna část mozku Alberta nebyla zcela vyvinuta. Jednalo se o část zodpovědnou za řeč a jazyk. Oproti tomu díl, který podporuje matematické myšlení a prostorovou představivost byla větší asi o 15 % oproti ostatních.