Sedací vaky, to je především pohodlí

Produkty

Co je uvnitř

Co dělá sedací vak sedacím vakem, je právě to, co je uvnitř. Trh je zásoben různými typy těchto výrobků, které se navzájem liší jak velikostí, tvarem a materiálem potahu, ale mnohdy také výplní. Když se s vývojem sedacích pytlů začínalo, nacházely se uvnitř zrnka rýže a velmi často fazole, odtud také pramení jejich označení „bean bag“. V současné době se převážně používá výplň z polystyrenových kuliček, označují se zkratkou EPS (expanded polystyren) a jejich shodný tvar i velikost vykazují nejlepší vlastnosti ze všech typů výplní. Občas se také můžete setkat s výplněmi pohankových slupek, většinou se však využívají pro polštáře, dětské hračky a další předměty méně objemné vzhledem k jejich vyšší hmotnosti. Průměrná velikost (objem) sedacího vaku pro dospělou osobu je cca 300 – 600 litrů, sto litrů polystyrenových kuliček váží cca 1,3 kg, zatímco sto litrů výplně z pohankových slupek by vážilo 70 kg.

vaky na písku

Otvor pro výměnu výplně – vybírejte z pestré nabídky na trhu takové sedací vaky Beanbag.cz, které umožňují vyměnit výplň, případně odsypat nebo ji dosypat. Je to velmi důležitá vlastnost, která prodlužuje životnost výrobků a zajišťuje potřebný komfort po celou dobu jeho využívání. Polystyrenové kuličky se totiž časem zdeformují a ztrácí své původní vlastnosti a někdy se vám může hodit vyplnit vak větším množstvím kuliček, nebo naopak část jich odebrat, abyste zaujali polohu po sezení (nebo ležení), jaká vám vyhovuje. Flexibilita – přizpůsobivost lidskému tělu je totiž největší předností sedacích vaků.

modrý vak

Co je zvenčí

Potahy vaků mohou být z přírodního nebo syntetického vlákna. Nejčastěji bývají z polyesteru a z nylonu vzhledem k tomu, že přírodní materiál (bavlna, manchester) se hůře udržují v čistotě. Polyester je velmi měkkoučký a hebký, ale není tak odolný vůči hrubšímu zacházení tak, jako nylon. Chcete-li mít doma výrobek mnoho let v nezměněném stavu jako nový, vsaďte na osvědčený a prověřený nylon.