Psy vegetariáni?

Produkty

Když s ostatními pejskaři mluvíme o našich miláčcích, často také přijde řeč na “travní“ problematiku. Proč má většina pejsků ráda „zelenou svačinku“? Úplně jasno v tom nemají ani odborníci z řad veterinářů a zkušených chovatelů. Názorů je prostě na tento „jev“ více!pes v trávě

Tráva jako doplněk stravy
Jedním z důvodů, který nás při pohledu na psa pojídajícího trávu napadne, je ten, že doplňuje potřebné látky, které mu v jeho běžné stravě chybí. Dáváme mu kvalitní stravu? Co mu trochu zpestřit jídelníček nějakým doplňkem stravy? Vhodná je například řasa chaluha bublinatá (kelpa). V obchodech se zdravou výživou je k dostání nejen kelpa pro lidi, ale i pro psy!

Tráva jako čistič trávení
Dalším důvodem doplňování psího jídelníčku trávou může být „očista“ psího trávení. Vždyť po její konzumaci hafani většinou zvrací, aniž by důvodem bylo nějaké onemocnění. V trávě je jak známo hodně vlákniny. A ta pozitivně působí na pohyb střev – střevní peristaltiku. Pes se pak lépe zbavuje parazitů . Když si náš miláček na každé procházce hledá pěkný trs šťavnaté ostřice, měli bychom si vzpomenout na to, kdy jsme naposledy „odčervovali“. Není už čas?

Tráva „v genech“
Jednou z teorií tohoto psího zvyku je, že to prostě zdědili po svých dávných divokých předcích. Psi jsou samozřejmě šelmy. Ovšem nepatří mezi masožravce obligátní (neboli „pravé“) masožravce, kteří ke své výživě nutně potřebují výhradně stravu z živočišných tkání (maso zvířat), K těm patří například kočky, které si právě z tohoto důvodu stravu pečlivě testují a více vybírají. Mnozí je pak proto neprávem označují jako mlsné. Ale zpět k pejskům. Ti patří mezi masožravce fakultativní (neboli „nepravé“). Dovedou vedle masa zpracovat i potravu z rostlinných zdrojů. Zakousnou si tak rádi třeba zeleninu nebo ovoce. Občas si s námi rádi dají třeba nějaké to jablíčko, mrkev či okurku.žena se psem na louce

Tráva pro zábavu
Prý nejpravděpodobnějším důvodem „zelených svačinek“ je překvapivě to, že je to pro psy zábava. Tráva jim chutná a užívají si jí tak, jako my si užíváme naše oblíbená jídla. Tak jim tu radost dopřejme!