Nejznámější český sýr – Tvarůžky, seznamte se

Produkty

Přesuňme se společně do doby o pár staletí do minulosti. První zmínky o tvarůžcích nebo také selských tvarůžcích se vyskytují již v 15. století, kdy se jimi již údajně živilo obyvatelstvo na vesnicích. Nešlo ale o olomoucké tvarůžky, jelikož tento název získaly přibližně o století později, a to díky olomouckým trhům, kde se tyto syrečky začaly prodávat. Oblíbené ovšem nebyly pouze v našich zemích. Velkému úspěchu se těšily i ve Vídni, kdy se jim dostalo spousty chvály, a dokonce i ocenění na tamější světové výstavě. Jejich výroba v Lošticích, kde se nachází až do dnešních dob, započala roku 1876 díky Josefu Wesselsovi a jeho synovi Aloisovi.  Tři roky po konci 2. světové války byla výrobna znárodněna a jejich výroba značně klesla. Naštěstí byla v roce 1991 vrácena potomkům původních majitelů, kterým se povedlo syrečkům původní slávu navrátit. V dnešní době firma vyrábí okolo neuvěřitelných dvou tun syrečků za rok.
městská radnice
Pokud si říkáte, proč zrovna název tvarůžky dovolte mi Vám situaci osvětlit. Důvod je zcela jednoduchý tento sýr se totiž vyrábí z netučného tvarohu se solí, který zraje. Tato směs se poté semele a natlačí do různě tvarovaných forem, ve kterých nadále po dobu pár dní zraje v sušárně. Posledními kroky je umytí syrečků od kvasinek, zanechání na sušících roštech a poté v lednici. Firma se chlubí tím, že do sýra nejsou přidávány žádné barviva, aromata, stabilizátory, lepek ani geneticky modifikovány potraviny.
Pokud necháte tento jedinečný sýr správnou dobu dozrát dosáhnete jeho charakteristické pikantní, slané a aromatické chuti i typického zápachu. Díky tomu se lidé dělí do dvou skupin. První je ta, která tvarůžky bezmezně miluje a ta druhá jim nemůže ani za nic přijít na chuť. Roku 2010 dokonce získaly i chráněné zeměpisné označení od Evropské komise.
sýrový talíř s ovocem
V Lošticích můžete najít podnikovou prodejnu, kde se můžete setkat s tvarůžkem ve všech možných variantách od klasických, přes kořeněně až po pomazánky a mazací sýry. Možná Vás také překvapí že už zde byla otevřena i cukrárna, ve které můžete nalézt slané dortíky, kremrole, koláčky, větrníky, uši, štrůdly, rolády, šátečky ale také hot dogy, langoše a burgery. Zkrátka vše, o čem se vám možná ani nezdálo. Pokud se v tomto městě budete nacházet nezapomeňte svou návštěvou poctít i tvarůžkové muzeum, kde se o jejich výrobě, historii a dalších zajímavostech dozvíte mnohem víc.