Hurá do vlastního

Finance

Koupě domu či bytu není jednoduchá záležitost, především pokud nemáte všechny finance na opravu ze svého, pak není zrovna jednoduché v současné době peníze sehnat. Ale možnosti tu jsou.

1. Hypoteční úvěr s částečným financováním

Pokud máte nějaké finance, máte to jednodušší. Většinou je nutné mít aspoň 10 – 15 % financí ze svého a zbytek dofinancuje banka. Samozřejmě částky se mění a v případě většího domu se částka 10% může rovnat i půlce milionu korun. V dnešní době je takový obnos u mladých lidí spíše výjimkou, tím pádem málokdy dosáhnou touto cestou na hypoteční úvěr. Mají ale ještě možnosti jak si pomoci.

pokladnička

Úvěr mohou dofinancovat jiným produktem, stavebním spořením, státní půjčkou, spotřebitelskou půjčkou a podobnými produkty. Má to své výhody i nevýhody. Výhodou je to, že dosáhnete relativně snadno na bankovní úvěr, nevýhodou je to, že budete najednou splácet dvě splátky a také úrok bude dvojí.

maketa domečku

2. Hypoteční úvěr se zastavením nemovitosti

Pokud máte jinou nemovitost než tu kterou kupujete, máte možnost zastavit, pak zvednete hodnotu zástavy a tím pádem můžete dosáhnout na vyšší hypoteční úvěr. Ten se vám bude hodit v případě rekonstrukce nemovitosti, protože budete mít finance navíc. Úvěr se zástavou nemovitosti navíc často přináší výhodnější úrok a tím pádem i nižší splátku.

Takzvaná americká hypotéka je další z možností, byť většinou nedosahuje tak vysoké částky, jakou pro nákup nemovitosti potřebujeme. Nevýhodou je také vyšší úrok. Výhoda je ale také nezanedbatelná. U tohoto typu úvěru totiž nikdo neřeší, na co jej máte. Spousta bank ale chce jistotu v podobě zástavy nemovitosti.

3. Americká hypotéka

Ať se rozhodnete nákup vaší nemovitosti financovat jakkoli, pamatujte vždycky na to, abyste správně nastavili splátky. Je dobré mít finanční rezervu, abyste byli schopni splácet i v případě náhlého výpadku příjmů.