Co zohlednit při využití BMI kalkulačky

Business

BMI kalkulačka slouží pro hrubý odhad, jak jste na tom s vaší tělesnou hmotností vůči ideálnímu stavu. Měli bychom si uvědomit, že jde skutečně jen o odhad, neboť do hry vstupuje více faktorů, které vypočítaný BMI index korigují a upravují do plusových či minusových hodnot. Co vše bychom měli při výpočtu zohlednit, aby byl výsledek co nejpřesnější?

dívka v plavkách

Pohlaví – ženské tělo disponuje i v ideálním případě větším množstvím tukové tkáně, muži by měli být více svalnatí. Svalová hmota je těžší než tuk, což se projeví na váhové hodnotě. Sportovní aktivity – zejména silové sporty vyžadují větší svalový fond, takže kupříkladu aktivní prvoligový hokejista nebo veslař bude mít index BMI na hodnotě nadváhy. Kulturistika dokonce někdy překračuje BMI limity obezity, přitom tito lidé mohou mít v těle jen nepatrné tukové zásoby. Míra tělesné aktivity a sportu tyto výpočty ovlivňuje do značné míry, vše záleží na tom, jak často a jak intenzivně sportujete, jak se stravujete, jaký sport provozujete, a zda jen na rekreační či na špičkové úrovni. Obecně jsou výpočty BMI nejpřesnější u lidí, kteří sportují pouze rekreačně a jen několik dnů v týdnu.

dámské plavky

Věk – zde do hry vstupuje zejména vyšší (seniorský) věk, který ovlivňuje množství svalové tkáně. Je známo, že senioři mohou mít BMI index v normě, přitom jsou třeba mírně obézní. Je to dáno snižováním svalové hmoty v průběhu života, což je jeden z procesů stárnutí. Přitom tuková tkáň v těle zůstává nezměněna a tím, že je lehčí, vytváří ve výsledku mylný dojem optimálních hodnot.

Genetika a tělesná konstituce – např. Tradiční čínská medicína zná několik základních typů tělesných staveb lidského těla a tomu také přizpůsobuje svou léčbu. Když to zjednodušíme, máme zde např. typy, které jsou „samá ruka, samá noha“, tedy dlouhé prsty na rukou i na nohou, dlouhé a štíhlé ruce a nohy, dlouhé (vysoké) tělo, tedy celkově osoby s vyšším vzrůstem. Na druhé straně rozlišujeme tělesné stavby podsadité, široké dlaně, mohutné prsty, silné kosti a široký trup, takže takoví lidé budou rozhodně těžší.